Yhteistyötapaaminen 29.4.2026
Ekoay tapasi 29.4. jo perinteiseksi muodostuneessa keväisessä yhteistyötapaamisessa Kasvun ja oppimisen lautakunnan jäseniä sekä toimialan edustajia.

EKOAY oli valmistellut puheenvuoron koulujen väkivaltatilanteiden kasvavasta määrästä. Puheenvuorossa esiteltiin myös opettajille aiheesta lähetetyn kyselyn koontia siitä miten jäsenet näkevät syyt ja ratkaisuehdotukset aiheeseen liittyen.
Opettajilta tuli runsaasti vastauksia ja niistä koottiin tiivistelmät tekoälyä apuna käyttäen.
Jäseniltä kysyttiin: Mitkä ovat sinun mielestäsi suurimmat syyt väkivaltatilanteiden lisääntymiseen kouluissa?
- Erityisluokkien ja pienryhmien purkaminen sekä inkluusio ilman riittäviä resursseja
- Riittämättömät resurssit ja liian suuret ryhmäkoot
- Oppilaiden pahoinvoinnin, tunne‑ ja itsesäätelyvaikeuksien lisääntyminen
- Kotikasvatuksen ja yhteisten rajojen heikentyminen
- Yhteiskunnalliset ja kulttuuriset tekijät sekä somen vaikutus
Jäseniltä kysyttiin: Mikä olisi sinun mielestäsi ratkaisu tilanteen parantamiseksi?
- Alueellisten erityisluokkien ja pienryhmien palauttaminen
- Resurssien lisääminen kouluihin (aikuiset, tilat, oppilashuolto)
- Nopeammat ja toimivammat hoito- ja tukipolut koulun ulkopuolelle
- Selkeämmät rajat, seuraamukset ja johdon tuki opettajille
- Kodin vastuun vahvistaminen ja yhteistyön selkeyttäminen


Aiheesta käytiin runsasta keskustelua ja mietittiin yhdessä ratkaisuja väkivallan vähentämiseksi. EKOAY:n hallitus esitti tilanteen parantamiseksi erilaisia vaihtoehtoja mm. kuntouttavien ja sairaalakoulupaikkojen lisäämistä, pienempiä ryhmäkokoja, riittävä määrä koulutettuja opettajia.
Kiitos kaikille mukanaolosta ja aktivisesta keskustelusta!

